دنیای مد

معیارهای انتخاب رنگ سال 1403

معیارهای انتخاب رنگ سال 1403

انتخاب رنگ سال یک فرآیند مرسوم در دنیا است که هرساله با فرارسیدن بهار طبیعت و نزدیک‌شدن به سال جدید توسط موسسه رنگ پنتون صورت می‌گیرد. این انتخاب، یک پیش‌بینی برای رنگ محصولات مصرفی است که به‌منظور بازاریابی و ایجاد تبلیغات به‌روز و تازه انجام می‌شود. تمامی برندها و کمپانی‌های معروف دنیا از این فرصت استفاده می‌کنند و با کمک این رنگ‌ها روحی تازه به محصولات خود می‌بخشند و بازار کسب‌وکار خود را رونق می‌دهند. رنگ منتخب برای سال 1403 هم معمولا بر همین اساس انتخاب می‌شود و با رنگ پیشنهادی سال در دنیا هماهنگ است. موسسه پنتون، رنگ‌های سال را با بررسی اوضاع و شرایط جامعه و تجارب تاریخی افراد در سال قبل انتخاب می‌کند و می‌توان گفت این رنگ‌ها به‌نوعی بیانگر حس‌وحال و نگرش مردم دنیا و اتفاقاتی است که از سر گذرانده‌اند. برای آشنایی بیشتر با این فرآیند جذاب و منحصربه‌فرد با ما همراه شوید.

انتخاب رنگ سال توسط پنتون

پنتون یک شرکت بزرگ و مهم در حوزه رنگ است که خود را مرجع جهانی رنگ می‌نامد و هر سال مسئولیت این اتفاق بزرگ را برعهده می‌گیرد. این کمپین که فعالیت رسمی خود در راستای انتخاب رنگ ترند سال را از 2000 آغاز کرده است، هر سال یک جلسه محرمانه در اروپا برگزار می‌کند و از این طریق با نمایندگان شرکت‌های رنگ در سایر کشورها به بحث و تبادل نظر می‌پردازد. نتیجه نهایی این نشست‌ها به انتخاب رنگی تازه و هماهنگ با روح جامعه و مردم منجر خواهد شد.

انتخاب رنگی خاص برای سال جدید یک فرآیند ساده و کم‌اهمیت نیست که فقط به‌خاطر سرگرمی و یا بازاریابی بهتر انجام شود. این اتفاق برروی جنبه‌های مختلف جامعه مانند حوزه طراحی و مد، صنعت فیلم و سرگرمی، سبک زندگی و … اثرگذار خواهد بود و نقشی کلیدی ایفا می‌کند. رنگ‌ها بر روح و جان افراد اثرگذارند و نقشی نافذ در ارتباطات و تغییر ایده‌ها دارند. این عناصر جذاب و شگفت‌انگیز به‌عنوان راهی برای ورود به ذهن و درگیرکردن احساسات مورداستفاده قرار می‌گیرند و کاربردهای جالبی دارند.

پنتون در طول سال‌ها فعالیت خود به بررسی تغییرات ایجادشده در رنگ‌ها پرداخته است و همواره در تلاش بوده تا براساس اطلاعات درست و واقعی رنگی را انتخاب کند که بیشترین نزدیکی را با شرایط کنونی و نیاز مردم دنیا داشته باشد. درست است که ما درحال‌حاضر تمامی رنگ‌ها را با خصوصیات و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها در زندگی خود داریم اما، موسسه پنتون سعی دارد تا جایگاه اصلی آن‌ها را به مردم دنیا گوشزد کند و نامی را که شایسته آن هستند به آن‌ها نسبت دهد. این اتفاق تنها از دست کسانی ساخته است که سال‌ها در این زمینه مطالعه داشته‌اند و تمامی جنبه‌های زندگی را زیر نظر دارند.

رنگ سال 2024 چیست؟

هرچند تا اعلام نهایی رنگ 2024 هنوز زمان زیادی باقی مانده است، اما پیش‌بینی‌ و حدس و گمان‌ها در این زمینه به قوت خود باقی هستند و هیجان این انتخاب را برای برندها و حتی مردم عادی بیشتر می‌کنند. بنابر اعلام کارشناسان فعال در شرکت پنتون رنگ‌های پیشنهادی برای سال پیش رو سرشار از نوستالژی هستند و درعین‌حال تداعی‌کننده حس تغییر و دگرگونی خواهند بود. در بهار 2024 رنگ‌ها حس رهایی و آزادی روح انسانی را به نمایش می‌گذارند و امید را در دل‌ها زنده می‌کنند.

رنگ‌های پیشنهادی برای سال جدید شامل طیف‌های صورتی، نارنجی، بنفش، آبی، سبز و خاکستری هستند که رنگ نهایی از بین آن‌ها و یا به‌صورت تلفیقی از دو یا چند رنگ پیشنهادی انتخاب خواهد شد. هر کدام از این رنگ‌ها براساس پیش‌فرض و دلایل روشنی انتخاب می‌شود که شاید از نگاه ما به‌عنوان یک انسان عادی و فاقد آگاهی چندان درک نشود و قابلیت تشخیص نداشته باشد. اما در نهایت، رنگ منتخب جایگاه ویژه خود را پیدا خواهد کرد و به‌گونه‌ای با زندگی ما عجین خواهد شد که اعتراف کنیم این رنگ درست‌ترین رنگ ممکن است. 

مفهوم رنگ سال 2024

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم یکی از گزینه‌های احتمالی برای رنگ سال 2024 صورتی متمایل به نارنجی یا همان گلبهی است که جزو رنگ‌های خاص و دلبرانه محسوب می‌شود. این رنگ نماد جذابیتی ساده و آرامش‌بخش است و به تفسیر انسان‌هایی می‌پردازد که به دنبال رفاه و آرامش هستند تا اندکی از فشارهای روزمره بکاهند. شاید همین مفهوم زنده و روشن دلیلی محکم برای انتخاب نهایی این رنگ برای سال جدید محسوب شود.

رنگ‌های سبز و آبی به‌دلیل ارتباط ذاتی خود با طبیعت و تداعی حس امنیت و آرامش هیچ‌گاه از دایره انتخاب‌ خارج نخواهند شد و همواره ردی از آن‌ها در زندگی انسان وجود دارد. تلفیق این دو رنگ با یکدیگر حس خوبی ایجاد می‌کند و مردم به راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کنند. ترکیب رنگ سبز با خاکی یکی دیگر از طیف‌های رنگی جذاب برای سال 2024 عنوان می‌شود که نماد ظرافت و زندگی است و می‌تواند سروصدای زیادی به راه بیندازد.

بنفش جذاب یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی برای سال جدید به شمار می‌رود که حسی از قدرت و جایگاهی مستحکم را تداعی می‌کند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این رنگ درطیف‌های کم‌رنگ‌تر و روشن خود می‌تواند جایگاهی ویژه در سال 2024 داشته باشد و در کنار سایر رنگ‌ها به افزایش شادابی و سرزندگی کمک کند.

رنگ‌های خنثی و گرم‌کننده مانند کرم روشن همواره محبوبیت ویژه‌ای در بین متخصصان رنگ داشته است. یکی از دلایل اصلی این محبوبیت، نورپردازی محیط است. از آن‌جاکه امروزه نورهای ال‌ای‌دی بر فضای زندگی افراد سایه انداخته‌ و موجب سردی و خنکی فضا شده‌اند، رنگ‌های گرم برای حفظ تعادل بصری و نورپردازی، جایگاه مهمی پیدا می‌کنند.

رنگ سال 1403 را با چه رنگ‌هایی ست کنیم؟

چالش جذاب ست‌کردن لباس برای خانم‌ها و آقایان شیک‌پوشی که به ظاهر و استایل خود اهمیت می‌دهند، همواره وجود داشته است. ست‌کردن به معنای هماهنگی خاص و چشم‌نواز بین لباس‌ها و اکسسوری‌های مختلف است که براساس سبک، رنگ و جنس صورت می‌گیرد. این هماهنگی موجب می‌شود استایل و ظاهر شما در نگاه اول زیبا و ایده‌آل به نظر برسد. این مسئله هیچ ربطی به برند، جنس و قیمت تکه‌های تشکیل‌دهنده لباس و پوشش شما ندارد.

یکی از رنگ‌های پیشنهادی برای سال 1403، بنفش است. این رنگ قدرتمند و جذاب بسیار رازآلود است و انرژی فوق‌العاده‌ای با خود دارد. بنفش به‌عنوان عنصری پایه با رنگ‌های خاکستری، مشکی و زرد ترکیب جالبی به وجود می‌آورد و شما را منحصربه‌فرد نشان خواهد داد.

رنگ صورتی را بهتر است با رنگ‌های تیره ست کنید تا جلوه‌ای قوی‌تر پیدا کند و قابلیت استفاده در موقعیت‌های مختلف را داشته باشد. ترکیب این رنگ با نارنجی همواره ردی از امید و انرژی مثبت را در خود دارد و به تعادل و تمرکز بیشتر منجر می‌شود. تمامی رنگ‌ها در کنار رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، به تعادل می‌رسند و زیبایی چشم‌نوازی به وجود می‌آورند.

سخن پایانی

رنگ‌، یک زبان است و نقش مهمی در بیان و معرفی شخصیت افراد بازی می‌کند. به‌همین‌دلیل، انتخاب رنگ سال براساس تجارب و اتفاقاتی است که مردم دنیا در طول یک سال از سرگذرانده‌اند و آن را با تمام وجود خود لمس کرده‌اند. رنگ‌هایی که دنیای ما را احاطه کرده‌اند بر ذهن و جان ما اثرگذارند. پس انتخاب رنگ‌هایی با انرژی مثبت و تداعی‌کننده امید و روشنایی برای انسان امروز از اهمیت بسیاری برخوردار است. همه ما بیش از هر زمان دیگری به حال خوب و شادی نیاز داریم تا بتوانیم با انرژی بیشتر به زندگی ادامه دهیم و تمامی نورها و رنگ‌های وجودی خود را کشف و جلوه‌گر کنیم. امیدواریم این مقاله، پاسخی درخور برای پرسش‌های شما محسوب شود و ذهن جستجوگر شما را برای کشف دنیایی تازه و زیبا آماده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.